Lejárt a biztonsági időkorlát.
Ha az oldal űrlapot is tartalmaz, annak mentése csak érvényes bejelentkezéssel lehetséges.
A bejelentkezés érvényességének meghosszabbításához kérjük lépjen be!
Felhasználó név:
Jelszó:
 

MAITT APP

Töltse le ingyenes mobil alkalmazásunkat!

Letöltés

MAGYAR ANESZTEZIOLÓGIAI ÉS INTENZÍV TERÁPIÁS TÁRSASÁG

Tájékoztató film a Műtéti érzéstelenítésről

Nagy sávszélességű, gyors Internet kapcsolaton a film betöltése kb. 20-30 mp-ig tart. Ha nem indul el az automatikus lejátszás, kattintson a bal egérgombbal a fekete felületre, ekkor megjelennek a lejátszásvezérlők és elindíthatja a videót.

Aneszteziológia és Intenzív Terápia

ANESZTEZIOLÓGIA ÉS INTENZÍV TERÁPIA

ANESZTEZIOLÓGIA ÉS INTENZÍV TERÁPIA

* Elnök a MAITT mindenkori elnöke,
tagjai az aktív egyetemi tanárok
és a Szakmai Kollégium
Tagozatának elnöke

dr. Csontos Csaba


Felkért referátumok:dr. Bátai István
Eredeti közlemények:dr. Mühl Diana
Összefoglaló tanulmányok:dr. Iványi Zsolt
Élettani jegyzetek:dr. Babik Barna
Esetismertetések:dr. Bobek Ilona
Folyóirat-referátumok:dr. Szentkereszty Zoltán
Webszerkesztő:dr. Nagy Géza

dr. Gál János

dr. Bogár Lajosdr. Fülesdi Béla
dr. Gál Jánosdr. Babik Barna


Pécsi Tudományegyetem Aneszteziológiai és Intenzívterápiás Intézet
7624 Pécs Ifjúság u.13
Telefon/fax: +3672535832;+3672503681
e-mail: csontos.csaba@pte.hu, bogar.lajos@pte.hu


dr. Csontos Csaba

ISSN 0133-5405 (Nyomtatott)

ISSN 2732-2459 (Online)

  • Tartalom
  • Főszerkesztői levél
  • A PENG blokk alkalmazása krónikus csípőízületi fájdalmak komplex kezelési stratégiájábane

    Veres Ferenc, Driesz Lajos, Szmolka Gábor, Szabó Lehel, Bencsik Gábor

    Bevezetés: A krónikus, coxarthrotikus fájdalom hatalmas társadalmi és egészségügyi terhet jelent Magyaroroszágon. A betegek leggyakrabban idősek, több társult betegségtől szenvednek, protézis műtétre egy részük pedig nem alkalmas. Ezen előrehaladott esetek tartós, hatékony fájdalomcsillapítását a hazai és nemzetközi tapasztalatok alapján nagyon nehéz kellő hatékonysággal megoldani.
    Beteganyag és Módszer: Betegeink előzetesen kivizsgált, konzervatív fájdalomcsillapító terápiára refrakter 14 fős csoportján PENG szerinti sikeres lidocainos próbablokádot követően alkoholos denervációt alkalmaztunk, egy éves időtartamban 2023. április és 2024. márciusa között. A betegeket két csoportra osztottuk, véletlenszerűen randomizálva őket. Az egyik csoport 40%-os töménységű, a másik csoport 40%-tól töményebb alkoholt kapott UH vezérelt punctioval. A beadott volumeneket az alkati adottság mellett az ultrahangon látható terjedés befolyásolta, 5-10 ml közötti mennyiséget alkalmaztunk. 14 betegből 12 beteget sikerült után követni, tőlük adatokat nyerni személyes, illetve telemedicinás konzultáció keretében.
    Eredmények: A betegeink 75%-a a beavatkozást követő második napon már csökkent fájdalomról számolt be. Ez az arány a második héten már 92%-ra emelkedett. A második hónapot követően 75%-uk még jelentősen csökkent fájdalmat érzett, ezen esetek fele pedig teljes fájdalommentességet tapasztalt.
    A beavatkozások körül semmiféle szövődményt nem tapasztaltunk, a „Quality of life” jellegű kérdésekre is 75%-uk pozitív választ adott, javulásról számolt be. Az alkohol töményége és az eredményesség nem mutatott egyértelmű összefüggést.
    Eredmények értékelése: A gyűjtött adatok összhangban a közelmúltból fellelhető szakirodalommal
    igazolják, hogy az általunk alkalmazott eljárás olcsó, hatékony, biztonságos és tartós megoldást tud kínálni a makacs, egyéb módon nem kezelhető súlyos, krónikus csípőfájdalom esetében.

  • Krónikus nem tumoros fájdalom és spaszticitás miatt beültetett gyógyszeradagoló rendszerrel élő betegeink követéses pilotvizsgálata

    Rézmán Barbara, Kovács-Ábrahám Zoltán , Fenyvesi Nikola , Boda Kamilla , Bartos Barbara , Almási Róbert

    Háttér, cél: Az Intrathecal Drug Delivery System (IDDS) az egyik legkifinomultabb eszköz bizonyos terápiarezisztens, krónikus nem daganatos fájdalmak enyhítésére, és néha ez az egyetlen hatékony terápiás lehetőség a centrális spasticitás kezelésére. Vizsgálatunk célja, hogy feltárja ennek a célzottabb gyógyszeradagolási módnak a hosszútávú hatásait; fiziológiai, pszichológiai és
    szociológiai szempontból is.
    Módszer: A retrográd követéses pilotvizsgálatban 13 Medtronic SynchroMed II-vel implantált
    beteg, 7 krónikus, nem daganatos fájdalomban szenvedő, 6 neurológiai inzultus okozta spasztikus beteg adatait dolgoztuk fel. A napi gyógyszer dózisokat 2020-2023 között vizsgáltuk. Betegeinknél értékeltük a fájdalom-intenzitást, a spaszticitás fokát, az egészséggel összefüggő életminőséget, a terápiás elégedettséget és a depresszió mértékét.
    A készülék és a szövődménykövetés a beültetés pillanatától történt.
    Eredmények: Az vizsgált 4 évben nem volt szükség jelentős dózisemelésre sem a morfin, sem a baklofen esetében. Az IDDS alkalmazásával hosszú távon is lényegesen alacsonyabb
    fájdalomintenzitás és kedvezőbb izomtónus volt elérhető. A beültetés után lényegesen jobb életminőség és napi aktivitás volt megfigyelhető. Betegeinknél a depresszió mértéke szignifikáns összefüggést mutatott az egészséggel összefüggő életminőséggel és a terápiás elégedettséggel. Nem észleltünk fertőzéses komplikációt sem a beültetésekkel, sem a gyógyszertöltésekkel kapcsolatban.
    A vizsgálatba bevont betegek közül 5 visszatért a mindennapi munkába.
    Megbeszélés: Vizsgálatunkban a refrakter, nem tumoros fájdalomtól vagy spaszticitástól szenvedő betegeink IDDS beültetése hosszútávon is előnyösnek bizonyult.

  • In memoriam Dr. Uray Éva aneszteziológus professzor